05/ doprava v Buenos Aires

Buenos Aires má bohatě členitý systém městské dopravyV on-line podobě je vynikajícím pomocníkem aplikace Cómo Llego? (má i aplikaci pro mobily) a interaktivní mapa Buenos Aires. Informace o autobusech (colectivos) a dalších prostředcích veřejné dopravy najdete i na stránce Lineas y Recorridos.

Využívá se hlavně placení prostřednictvím bezhotovostní karty, která je jakousi peněženkou (z předplacené částky se při každé jednotlivé jízdě odečte jízdné; přestupní jízdy jsou možné jen v metru, pokud se přechází ze stanice do stanice bez výstupu z metra); systém předplatného se nazývá SUBE. Do metra existují i jednotlivé jízdenky, a v (některých) autobusech lze ještě stále platit drobnými mincemi vhazovanými do automatu přímo ve voze (naposledy ověřováno v dubnu 2015).

Metro je přehledné a pohodlné, až na to, že mimo období hlavních prázdnin (které připadají na leden a únor) může být přeplněné. Přepravní doba končí poměrně brzy večer, mezi 22-22:30; liší se podle směru, kterým vlak jede! Metro najdete podle označení SUBTE, v barvách jednotlivých tras. Systém není tak přehledný jako pražské metro, ale dá se pochopit rychle. Trochu překvapivé pro mne ze začátku bylo, že vlaky přijíždějí z opačné strany nástupiště, než jsem zvyklá z Prahy. Informace o SUBTE jsou na městských webových stránkách.

Autobusy jezdí celkem často i v noci, a velmi často během dne. Systém autobusů je velmi hustý, a pro cizince zpočátku těžko pochopitelný. Značení zastávek je kapitolou samo pro sebe - může to být i jenom velmi malá cedulka s číslem linky přitlučená do kmene stromu - a to i v centrální části Palermo Hollywood. Autobusy zastavují pouze na znamení. Na zastávce se stojí na obrácenou stranu než jsme zvyklí z Prahy (fronta se tvoří proti směru jízdy) a kdo je ve frontě první, musí přijíždějícímu autobusu dát velmi rázným zvednutím ruky znamení ... i tak někdy autobus nezastaví. Jízdní řády na zastávkách nejsou. Nezbytností bývalo mít brožurku Guía "t" de Bolsillo (kapesní průvodce), která poněkud připomíná křížovku. Je dvojjazyčná, španělsky a anglicky. Nyní vše potřebné najdete přes Como Llego, případně přes stránku Cuándo llega?. Pěkná historická informace o colectivos v Buenos Aires je na Wikipedii

Taxíky jsou stále ještě poměrně levné a v noci se doporučuje je používat i na kratší vzdálenosti, bezpečnostní situace je o něco horší než v Praze, proto je při pohybu pěšky potřeba být opatrný zejména v noci. Pro orientaci, kolik bude cesta stát, je možné využít stránku TaxiFareFinder (tato informace naposledy aktualizována v r. 2015, stránku od té doby již nepoužívám - nepotřebuji).
Comments