06/ víza, pobyt, letenky

Oficiální informace pro cestovatele do Argentiny na stránkách českého Ministerstva zahraničních věcí jsou přehledně a podrobně zpracované; obsahují i odkazy na stránky velvyslanectví (našeho v Argentině a argentinského v ČR) a další zdroje informací. 

Inflace je v Argentině v současné době velmi vysoká. Počítejte s tím, že ceny od r. 2015 strmě stoupají a po 6 měsících od předchozí návštěvy mohou být nepříjemně vyšší. Oficiální informace o cenách mají být zveřejňovány na stránkách argentinského statistického úřadu: http://www.indec.gov.ar. Nějak je tam ale nemohu najít.

Kurz argentinského pesa byl v prosinci 2015 uvolněn. Některé tzv. arbolitos dosud fungují a mají o něco málo lepší kurz než je kurz oficiální. Je možné si vyměnit peníze již hned po příletu na letišti v Buenos Aires, ve směnárnách (např. v obchodním centru Abasto ve čtvrti Almagro), a snad i v Banco Nación nebo v bankomatu (pozor na poplatky vaší banky za výběr v zahraničí) i v pobočkách národní banky ve městě. V jiných bankách mohou měnit jen klienti banky. Zajímavou možností je platit v supermarketu (např. Coto) v EUR, a nechat si vracet pesos. Kurz byl o dost výhodnější než při výměně EUR za pesos (naposledy ověřeno v březnu 2016). Ale pro dolary tato výhodnost neplatila, bylo to přibližně stejné jako ve směnárně. Při platbě EUR je lepší mít bankovky v hodnotě max 50 EUR. Naopak při směně, zejména v arbolitos, je potřeba mít USD bankovky v hodnotě 100 nebo 50 USD, pokud možno nové a určitě v dobrém stavu. Při výběrech z bankomatů platí denní limit na výběr 2000 pesos a poplatek za jeden výběr je 150 pesos (ověřeno v lednu 2017). Cizí měnu bankomaty v Argentině nevydávají. 

Platby platební kartou jsou nyní již možné v řadě i menších obchodů s potravinami nebo oblečením a botami na tango. Některé "tango obchody" a hlavně menší prodejci, kteří nemají oficiální obchod, ale vzorkovnu přístupnou po telefonické domluvě, platbu kartou neumožňují. Někdy je možno u nich platit dolary, u jiných pouze v pesos. Na milongách se někdy dávají letáčky k nákupu bot a oblečení, které jsou poukázkou na slevu v několika obchodech, a to až 20%. Při nákupu letáček stačí ukázat, a použít v dalším obchodě, pokud je na něm více obchodů. Některé obchody s tango oblečením sice umožňují platbu kartou, ale při platbě v hotovosti je sleva. Často s vyskutuje omezení, že se (u cizinců) musí jednat o kartu kreditní, nikoliv debetní (tarjeta credito).

Pro turistický pobyt českých občanů (i občanů jiných zemí) v Argentině v délce max. 3 měsíce není třeba mít vízum předem. Vstupní razítko obdržíte při vstupu do země - pozor, jedná se o 30x3 tj. 90 dní, nikoliv kalendářní měsíce. Občané některých zemí platí poměrně vysoký poplatek za vstup do země - na letišti; českých občanů se toto netýká (platí jej např. osoby s občanstvím USA). Informace o vízech a potřebných dokladech jsou přehledně uvedeny na oficiální argentinské stránce http://www.tramites.gob.ar

Informace města Buenos Aires pro turisty jsou na stránce http://www.turismo.buenosaires.gob.ar/es; je k dispozici také v angličtině a portugalštině.

Tangueros sdílejí své zkušenosti např. ve fb skupině Sobreviviendo en Bs As

Velvyslanectví ČR v Argentině sídlí v Buenos Aires. Na stránkách Velvyslanectví se uvádí mimo jiné:

"Kontakty a informace, jak se na velvyslanectví dostat: http://www.mzv.cz/buenosaires/cz/kontakty.html

Zastupitelský úřad ČR poskytuje 24 hodin denně, ve dnech volna i o svátcích stálou konzulární pohotovost pro případ, že se občané ČR ocitnou z jakýchkoli důvodů na území obou států v nouzi (ztráta dokladů, okradení, úraz apod.). Prosíme však, abyste využívali telefonní číslo stálé služby pouze v opodstatněných případech. Děkujeme.

Telefonní číslo (mobilní telefon) stálé služby: Pro volání z Buenos Aires 1541894152, pro volání z území Argentiny mimo Buenos Aires 0111541894152, pro volání z jiného státu včetně ČR 0054-9-11-41894152.

Nouzová telefonní linka: "Linka funguje pouze mimo pracovní dobu zastupitelského úřadu a je určena výhradně občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života: 005491141894152."

Můžete také využít dobrovolnou registraci v systému DROZD, která umožní českým úřadům rychleji poskytnout pomoc v případě přírodních katastrof či sociálních nepokojů a dalších urgentních situacích.

Ceny letů značně kolísají. Možných tras je více, vždy se jedná o let do některého evropského města a poté buďto přímý transoceánský let, nebo let ještě s dalším přestupem (např. při letech přes USA; pozor, v tom případě je třeba si ověřit, zda potřebujete tranzitní vízum). Někdy je možno získat výrazně levnější letenky s odletem z některého letiště v jiné zemi (např. Budapešť, Vídeň, Mnichov). Doporučuji vyhledávat lety s dostatečným předstihem.


Comments